Pěstounství nebo adopce???
První krok jste již učinili a to je ten, že se chcete dovědět něco bližšího o adopci a pěstounství.
V KRÁTKOSTI BYCHOM CHTĚLI NAPSAT CO VŠE JE TŘEBA PODSTOUPIT A VYŘÍDIT NEŽ JSTE ZAŘAZENI DO DATABÁZE SCHVÁLENYCH PRO ADOCI NEBO PĚSTOUNSKOU PÉČI.
Uvažujete o přijetí opuštěného dítěte do rodiny?
-> Čtením následujících řádků snad získáte odpovědi
na otázky, které si kladete.
Co všechno musí podstoupit ten, kdo uvažuje o přijetí dítěte do rodiny?
Cesta rodiny k opuštěnému dítěti se někdy zájemcům o náhradní rodinnou péči zdá příliš náročná a složitá. Zapomínají však, že i narození dítěte je provázeno devítiměsíčním čekáním a řadou nesnází. Toto oddálení příchodu nového člena rodiny může sloužit k přípravě na život s dítětem. Tak jako matka zabuduje budoucí dítě do svých plánů, připraví se na svou roli a sžije se s ní, tak i budoucí náhradní rodina by měla projít podobným procesem.
Při následujících úvahách jsme se nechali inspirovat slovy prof. Matějčka (2002) a dalších autorů, kteří tento proces rozdělují do čtyř období.
V prvním období - období příprav se rozbíhá proces psychologické adaptace na rodičovskou roli. Partneři by měli prodiskutovat řadu otázek (profesní kariéru, finanční zajištění, konkrétní představy o dítěti a vlastní toleranci vůči jinakosti dítěte, atd.). Neměli by zapomenout hovořit o svém úmyslu přijmout "cizí" dítě s širší rodinou. Někdy se může stát, že některý z příbuzných toto rozhodnutí odmítá, ale osvědčilo se dát těmto lidem dostatek času, aby si k novému členu rodiny mohli najít cestu. Pokud je to možné, je samozřejmě podpora širší rodiny silnou psychickou jistotou, o níž se noví rodiče mohou opřít v případě potřeby.
Druhé období - posuzování budoucích rodičů - je naplněno událostmi vztaženými k úřednímu postupu a také zážitky spjatými s pronikáním do problematiky pěstounství.
Postup vyřizování žádostí o náhradní rodinnou péči je následující:
Pokud jste si vyjasnili, co by pro váš život znamenalo přijetí opuštěného dítěte a jste-li pevně rozhodnuti, obraťte se na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností, ve větších městech na magistrát, konkrétně na oddělení péče o rodinu a dítě či na oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Sociální pracovnice s vámi povede úvodní rozhovor o vašich motivacích a o představách o dítěti. Předá vám formulář žádosti o zprostředkování náhradní rodinné péče, který se stane základem vaší spisové dokumentace.
Všechny další formuláře obdržíte i s pokyny k vyplnění
a k vaší žádosti budou postupně doplňovány:
doklad o státním občanství nebo povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu (stačí fotokopie občanského průkazu)
fotografie
zpráva o zdravotním stavu
potvrzení o stálém příjmu od zaměstnavatele
zpráva o sociálních poměrech, kterou zpracuje sociální pracovnice obecního úřadu nebo magistrátu na základě návštěvy u vás doma
opis rejstříku trestů (vyžádá si za vás úřad)
písemný souhlas s přípravou k přijetí dítěte do rodiny
stanovisko obecního úřadu.
V této žádosti musíte zvolit, o jaký typ náhradní rodinné péče máte zájem. Můžete se rozhodnout pro osvojení nebo pro pěstounskou péči nebo obojí.
Konečným cílem sociálního pracovníka na úřadě je shromáždit všechny náležitosti spisové dokumentace tak, aby mohla být s návrhem vhodnosti zařazení mezi žadatele postoupena příslušnému krajskému úřadu. Tato pracovnice bude Vaší kontaktní osobou i po přijetí dítěte do rodiny - bude vám napomáhat s řešením záležitostí, které souvisí s přijatým dítětem a bude s Vámi udržovat pravidelný kontakt. Na krajském úřadu se ke vhodnosti rodiny vyjádří posudkový lékař (hodnotící zdravotní stav) a psycholog. Účelem psychologického vyšetření je posouzení vhodnosti žadatelů a také jejich předpokladů k přijetí dětí se specifickými potřebami. Psychologická část probíhá v několika individuálních sezeních a kontinuálně na ně navazuje odborná příprava pro zájemce o náhradní rodinnou péči. Součástí přípravy je utřídění a obohacení dosud nabytých vědomostí budoucích náhradních rodičů tak, aby byly konzistentní a pravdivé. Měl by také vzniknout prostor pro různé otázky týkající se tohoto tématu. U žadatelů se rozšiřuje povědomí o právních otázkách náhradní rodinné péče, o medicínské problematice, psychologii rodiny a zvláštnostech dětí, které část svého života tráví v ústavní péči. Cílem je však to, aby byli vnitřně připraveni na příchod dítěte, s tím spojenou změnu rytmu rodiny a na možná úskalí, které je ve výchově mohou potkat. Přínosné bývá také neformální setkání s pěstouny. Délka období od podání Vaší žádosti po zařazení do evidence vhodných žadatelů na krajském úřadě trvá okolo jednoho roku.
První dvě období jsou naplněna změnami a událostmi, po kterých následuje třetí období - očekávání. Toto období lze využít k četbě odborné literatury z oblasti vývojové psychologie a pedagogiky, setkávání s "náhradními rodinami". Informovanost je zároveň rodičům oporou při přijetí dítěte. Praxe totiž ukazuje, že i když příchod dítěte do rodiny je událost toužebně očekávaná, jde o zátěž celé rodiny i každého člena zvlášť. Doba, kterou žadatelé čekají na "přidělení" dítěte do rodiny, se různí. Záleží na regionu, kde mají žadatelé trvalé bydliště (v některém je méně, v některém více žadatelů), na tom, zda jde o osvojení či pěstounskou péči, na "požadavcích" na dítě. V současné době je méně těch dětí, které mohou být osvojeny a více těch, které jsou vhodné pro pěstounskou péči. Zároveň přibývá neplodných žadatelů o osvojení. V případě zdravého, neromského miminka nebo batolete je doba čekání v jihomoravském kraji tři až pět let, v případě dítěte s postižením (jedná se i o malé - sluchové, zrakové atd. postižení) nebo dítěte romského je doba kratší. Na dítě do pěstounské péče se čeká okolo dvou až tří let. Čím jsou "nároky" žadatelů vyšší, tím se doba čekání prodlužuje. Zároveň velká část žadatelů o osvojení nemůže být uspokojena vůbec (nepřekrývají se jejich "požadavky" na dítě a reálná "nabídka" dětí).
Čtvrté období - příchod nového člena do rodiny začíná vyzváním Krajského úřadu k pohovoru o konkrétním dítěti, pro které byli žadatelé vytipováni jako vhodní. Žadatelé jsou informováni o všech dostupných údajích o dítěti - zdravotním a psychickém stavu, o původní rodině a sociálně-právních otázkách, a samozřejmě právních krocích jenž budou následovat. Na rodině záleží, zda se rozhodnou podniknout další kroky ke sbližování s tímto dítětem nebo dítě z nějakého důvodu odmítnou. Pokud se pro ně definitivně rozhodnou, následuje většinou návštěva kojeneckého ústavu nebo dětského domova, odkud pak dítě odchází do nové rodiny. Pak se může plnohodnotně začít naplňovat život dospělých a vzniká prostor pro rozvoj všech členů rodiny.
Zahraniční adopce
Máte také možnost osvojit si dítě ze zahraničí. Již u sociálního pracovníka na pověřeném úřadě se rozhodnete, zda-li zažádáte pouze o dítě z ciziny nebo upřednostníte dítě z naší země. O osvojení dítěte ze zahraničí můžete uvažovat také v případě, že se nenajde vhodné dítě v rámci ČR. Pěstounská péče u zahraničních dětí není možná. Finanční náročnost (hrazení notářsky ověřených překladů do země původu dítěte a nákladů na cestování při navštívení dítěte) a nedořešené právní vztahy však přijetí dítěte ze zahraničí komplikují. Bližší informace poskytuje Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, Benešova 22, 602 00 Brno, tel.: 542215443-5, www.umpod.cz.
Děti, pro které hledáme rodiče
Také my máme v evidenci děti, které touží po domově, lásce a péči rodičů. Jsou to děti, pro které nebyla zatím nalezena vhodná rodina z mnoha důvodů, mezi něž patří odlišná etnická příslušnost, zdravotní nebo psychické znevýhodnění, zátěž ze strany biologické rodiny či vývojové opoždění. Informace o těchto dětech poskytujeme pouze zařazeným žadatelům. Snažíme se párovat tyto děti s jejich budoucími náhradními rodiči a podněty zasíláme na příslušné státní úřady. Další jednání o umístění dítěte do rodiny probíhají bez účasti Sdružení a je to běžná cesta přes úřady. Více o konkrétních dětech se dozvíte v odkazu Hledáme Vás, mámo, táto nebo v našem časopise Průvodce náhradní rodinnou péčí.
Jak Vám mohou pomoci pracovníci Poradny SPR? Při návštěvě v naší Poradně se jako zájemce o náhradní rodinnou péči dozvíte, jak postupovat a kterým úskalím se vyhnout. Pokud budete mít zájem, budeme vás rádi provázet od prvotních úvah až po přijetí dítěte do rodiny. Jsme připraveni se Vám věnovat individuálně - každý člověk je jiný a má jiné potřeby. V rámci nabízeného poradenství se můžeme zaměřit na vaše osobní témata, ale i na rodinné poradenství, stejně jako na řešení konkrétních situací spojených s příchodem dítěte do vaší rodiny. Můžeme vám také zprostředkovat kontakt se stávajícími pěstounskými rodinami i adoptivními rodiči. Rádi vás uvidíme také na akcích, které pořádáme během celého roku (jednodenní i vícedenní pobyty pro pěstounské i adoptivní rodiče, víkendy maminek, vzdělávací aktivity apod. - viz naše nabídka Akce a pobyty).
Těm, kteří uvažují o přijetí dítěte do rodiny nabízíme tištěnou brožurku
Průvodce nových rodičů, který na třiceti stránkách stručně seznamuje se základními pojmy v náhradní rodinné péči a systémem náhradní výchovné péče v ČR. Dále se zabývá tím, jaké by měli mít předpoklady budoucí pěstouni nebo osvojitelé k přijetí dítěte, jakému dítěti by mohli dát domov a také jaké jsou děti, které do nových rodin přicházejí. Popisuje jak se stát žadatelem o zprostředkování náhradní rodinné péče a jaký je postup zprostředkování. Na závěr uvádí kontakty na organizace, úřady a seznam knížek, kde se zájemci mohou o náhradní rodinné péči dozvědět více.
Brožurka je k dostátní zdarma ve Sdružení pěstounských rodin nebo ji na požádání zašleme.
Pokud vás napadají další dotazy a souvislosti, které jsme zde nezmínili, můžete se na nás obrátit osobně, telefonicky nebo e-mailem! Bude nám ctí vás na cestě k náhradnímu rodičovství doprovázet...
Pěstounství nebo adopce???
První krok jste již učinili a to je ten, že se chcete dovědět něco bližšího o adopci a pěstounství.
V KRÁTKOSTI BYCHOM CHTĚLI NAPSAT CO VŠE JE TŘEBA PODSTOUPIT A VYŘÍDIT NEŽ JSTE ZAŘAZENI DO DATABÁZE SCHVÁLENYCH PRO ADOCI NEBO PĚSTOUNSKOU PÉČI.
Uvažujete o přijetí opuštěného dítěte do rodiny?
-> Čtením následujících řádků snad získáte odpovědi
na otázky, které si kladete.
Co všechno musí podstoupit ten, kdo uvažuje o přijetí dítěte do rodiny?
Cesta rodiny k opuštěnému dítěti se někdy zájemcům o náhradní rodinnou péči zdá příliš náročná a složitá. Zapomínají však, že i narození dítěte je provázeno devítiměsíčním čekáním a řadou nesnází. Toto oddálení příchodu nového člena rodiny může sloužit k přípravě na život s dítětem. Tak jako matka zabuduje budoucí dítě do svých plánů, připraví se na svou roli a sžije se s ní, tak i budoucí náhradní rodina by měla projít podobným procesem.
Při následujících úvahách jsme se nechali inspirovat slovy prof. Matějčka (2002) a dalších autorů, kteří tento proces rozdělují do čtyř období.
V prvním období - období příprav se rozbíhá proces psychologické adaptace na rodičovskou roli. Partneři by měli prodiskutovat řadu otázek (profesní kariéru, finanční zajištění, konkrétní představy o dítěti a vlastní toleranci vůči jinakosti dítěte, atd.). Neměli by zapomenout hovořit o svém úmyslu přijmout "cizí" dítě s širší rodinou. Někdy se může stát, že některý z příbuzných toto rozhodnutí odmítá, ale osvědčilo se dát těmto lidem dostatek času, aby si k novému členu rodiny mohli najít cestu. Pokud je to možné, je samozřejmě podpora širší rodiny silnou psychickou jistotou, o níž se noví rodiče mohou opřít v případě potřeby.
Druhé období - posuzování budoucích rodičů - je naplněno událostmi vztaženými k úřednímu postupu a také zážitky spjatými s pronikáním do problematiky pěstounství.
Postup vyřizování žádostí o náhradní rodinnou péči je následující:
Pokud jste si vyjasnili, co by pro váš život znamenalo přijetí opuštěného dítěte a jste-li pevně rozhodnuti, obraťte se na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností, ve větších městech na magistrát, konkrétně na oddělení péče o rodinu a dítě či na oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Sociální pracovnice s vámi povede úvodní rozhovor o vašich motivacích a o představách o dítěti. Předá vám formulář žádosti o zprostředkování náhradní rodinné péče, který se stane základem vaší spisové dokumentace.
Všechny další formuláře obdržíte i s pokyny k vyplnění
a k vaší žádosti budou postupně doplňovány:
V této žádosti musíte zvolit, o jaký typ náhradní rodinné péče máte zájem. Můžete se rozhodnout pro osvojení nebo pro pěstounskou péči nebo obojí. Konečným cílem sociálního pracovníka na úřadě je shromáždit všechny náležitosti spisové dokumentace tak, aby mohla být s návrhem vhodnosti zařazení mezi žadatele postoupena příslušnému krajskému úřadu. Tato pracovnice bude Vaší kontaktní osobou i po přijetí dítěte do rodiny - bude vám napomáhat s řešením záležitostí, které souvisí s přijatým dítětem a bude s Vámi udržovat pravidelný kontakt. Na krajském úřadu se ke vhodnosti rodiny vyjádří posudkový lékař (hodnotící zdravotní stav) a psycholog. Účelem psychologického vyšetření je posouzení vhodnosti žadatelů a také jejich předpokladů k přijetí dětí se specifickými potřebami. Psychologická část probíhá v několika individuálních sezeních a kontinuálně na ně navazuje odborná příprava pro zájemce o náhradní rodinnou péči. Součástí přípravy je utřídění a obohacení dosud nabytých vědomostí budoucích náhradních rodičů tak, aby byly konzistentní a pravdivé. Měl by také vzniknout prostor pro různé otázky týkající se tohoto tématu. U žadatelů se rozšiřuje povědomí o právních otázkách náhradní rodinné péče, o medicínské problematice, psychologii rodiny a zvláštnostech dětí, které část svého života tráví v ústavní péči. Cílem je však to, aby byli vnitřně připraveni na příchod dítěte, s tím spojenou změnu rytmu rodiny a na možná úskalí, které je ve výchově mohou potkat. Přínosné bývá také neformální setkání s pěstouny. Délka období od podání Vaší žádosti po zařazení do evidence vhodných žadatelů na krajském úřadě trvá okolo jednoho roku. První dvě období jsou naplněna změnami a událostmi, po kterých následuje třetí období - očekávání. Toto období lze využít k četbě odborné literatury z oblasti vývojové psychologie a pedagogiky, setkávání s "náhradními rodinami". Informovanost je zároveň rodičům oporou při přijetí dítěte. Praxe totiž ukazuje, že i když příchod dítěte do rodiny je událost toužebně očekávaná, jde o zátěž celé rodiny i každého člena zvlášť. Doba, kterou žadatelé čekají na "přidělení" dítěte do rodiny, se různí. Záleží na regionu, kde mají žadatelé trvalé bydliště (v některém je méně, v některém více žadatelů), na tom, zda jde o osvojení či pěstounskou péči, na "požadavcích" na dítě. V současné době je méně těch dětí, které mohou být osvojeny a více těch, které jsou vhodné pro pěstounskou péči. Zároveň přibývá neplodných žadatelů o osvojení. V případě zdravého, neromského miminka nebo batolete je doba čekání v jihomoravském kraji tři až pět let, v případě dítěte s postižením (jedná se i o malé - sluchové, zrakové atd. postižení) nebo dítěte romského je doba kratší. Na dítě do pěstounské péče se čeká okolo dvou až tří let. Čím jsou "nároky" žadatelů vyšší, tím se doba čekání prodlužuje. Zároveň velká část žadatelů o osvojení nemůže být uspokojena vůbec (nepřekrývají se jejich "požadavky" na dítě a reálná "nabídka" dětí). Čtvrté období - příchod nového člena do rodiny začíná vyzváním Krajského úřadu k pohovoru o konkrétním dítěti, pro které byli žadatelé vytipováni jako vhodní. Žadatelé jsou informováni o všech dostupných údajích o dítěti - zdravotním a psychickém stavu, o původní rodině a sociálně-právních otázkách, a samozřejmě právních krocích jenž budou následovat. Na rodině záleží, zda se rozhodnou podniknout další kroky ke sbližování s tímto dítětem nebo dítě z nějakého důvodu odmítnou. Pokud se pro ně definitivně rozhodnou, následuje většinou návštěva kojeneckého ústavu nebo dětského domova, odkud pak dítě odchází do nové rodiny. Pak se může plnohodnotně začít naplňovat život dospělých a vzniká prostor pro rozvoj všech členů rodiny. Zahraniční adopce Máte také možnost osvojit si dítě ze zahraničí. Již u sociálního pracovníka na pověřeném úřadě se rozhodnete, zda-li zažádáte pouze o dítě z ciziny nebo upřednostníte dítě z naší země. O osvojení dítěte ze zahraničí můžete uvažovat také v případě, že se nenajde vhodné dítě v rámci ČR. Pěstounská péče u zahraničních dětí není možná. Finanční náročnost (hrazení notářsky ověřených překladů do země původu dítěte a nákladů na cestování při navštívení dítěte) a nedořešené právní vztahy však přijetí dítěte ze zahraničí komplikují. Bližší informace poskytuje Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, Benešova 22, 602 00 Brno, tel.: 542215443-5, www.umpod.cz. Děti, pro které hledáme rodiče Také my máme v evidenci děti, které touží po domově, lásce a péči rodičů. Jsou to děti, pro které nebyla zatím nalezena vhodná rodina z mnoha důvodů, mezi něž patří odlišná etnická příslušnost, zdravotní nebo psychické znevýhodnění, zátěž ze strany biologické rodiny či vývojové opoždění. Informace o těchto dětech poskytujeme pouze zařazeným žadatelům. Snažíme se párovat tyto děti s jejich budoucími náhradními rodiči a podněty zasíláme na příslušné státní úřady. Další jednání o umístění dítěte do rodiny probíhají bez účasti Sdružení a je to běžná cesta přes úřady. Více o konkrétních dětech se dozvíte v odkazu Hledáme Vás, mámo, táto nebo v našem časopise Průvodce náhradní rodinnou péčí. Jak Vám mohou pomoci pracovníci Poradny SPR? Při návštěvě v naší Poradně se jako zájemce o náhradní rodinnou péči dozvíte, jak postupovat a kterým úskalím se vyhnout. Pokud budete mít zájem, budeme vás rádi provázet od prvotních úvah až po přijetí dítěte do rodiny. Jsme připraveni se Vám věnovat individuálně - každý člověk je jiný a má jiné potřeby. V rámci nabízeného poradenství se můžeme zaměřit na vaše osobní témata, ale i na rodinné poradenství, stejně jako na řešení konkrétních situací spojených s příchodem dítěte do vaší rodiny. Můžeme vám také zprostředkovat kontakt se stávajícími pěstounskými rodinami i adoptivními rodiči. Rádi vás uvidíme také na akcích, které pořádáme během celého roku (jednodenní i vícedenní pobyty pro pěstounské i adoptivní rodiče, víkendy maminek, vzdělávací aktivity apod. - viz naše nabídka Akce a pobyty). Těm, kteří uvažují o přijetí dítěte do rodiny nabízíme tištěnou brožurku
Průvodce nových rodičů, který na třiceti stránkách stručně seznamuje se základními pojmy v náhradní rodinné péči a systémem náhradní výchovné péče v ČR. Dále se zabývá tím, jaké by měli mít předpoklady budoucí pěstouni nebo osvojitelé k přijetí dítěte, jakému dítěti by mohli dát domov a také jaké jsou děti, které do nových rodin přicházejí. Popisuje jak se stát žadatelem o zprostředkování náhradní rodinné péče a jaký je postup zprostředkování. Na závěr uvádí kontakty na organizace, úřady a seznam knížek, kde se zájemci mohou o náhradní rodinné péči dozvědět více.
Brožurka je k dostátní zdarma ve Sdružení pěstounských rodin nebo ji na požádání zašleme.
|